Dünyamızda her geçen gün fosil yakıtlar tükenmekte ve azalmakta. Bu durum ileriyi düşündüğümüz zaman gerçekten çok sorunlara yol açabileceğini görebilmekteyiz.  Hep akıllara şu sorular geliyor ya enerji olmazsa ?  Petrol tükenirse ?  yakacak doğal gaz biterse  veya elektrik olmadan nasıl yaşarız gibi soruları getiriyor.

Bu durum gerçekten son yıllarda ciddiyete binmiş durumda öyle ciddiyet`ki ülkeler neredeyse birbirlerine düşecekler. Hangi ülkede çok fazla fosil yakıt var ise bütün ülkeler oraya yüklenmekte ve boy göstermektedir. Bu sorun devamında başka sorunlara yol açtığı için gerekli olan enerjimizi başka hangi kaynaklardan elde edebiliriz düşüncesine kapıldık ve bu yolda emin adımlara yürümeye devam ettik.  En basit akla gelebilecek kaynaklar ise Yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Örnek gösterecek olursak Güneş, oldukça verimli bir enerji kaynağıdır.

Güneş pilleri, Rüzgar türbini yada barajlardan elde edilen elektrik üretimidir. Tabi bu enerji kaynakları bir ülkeyi besleyecek kadar yeterli olamıyor, bu sebepten dolayı tekrardan nereden enerji üretebiliriz sorusuna yöneliyor ve araştırmalar yapıyoruz.

Bu araştırmalar sonucunda  çöp ile enerji üretebileceğimizi bulduk ve çok fazla yararı olduğu kanaatine vardık.  Çöp ile enerjiyi ilk üreten ülke ise İşviçre olmuştur. Çok fazla yararı olduğunu`da tekrardan görmüş olduk. İsviçre çok fazla enerji üretimi sağlarken bir sorun ile karşı karşıya kaldılar ülkelerinde çöp kalmamıştı. Bu sebepten dolayı çöp ithalatına başladılar.

Peki isviçre çöpten enerji üretirken,  ülkemiz Türkiye de çöp ile enerji elde edebiliyor muyuz sorusuna cevap arayalım dedik. Biz bunu araştırırken beklenmedik sonuçlar aldık ülkemizde atık çöplerden enerji üretebildiğimizi gördük ayrıca bir çok iş adamları ise çöpten enerji üretimine katkıda bulup yatırım yapmışlardır. Enerji üretimi yaptığımız tesisler ise oldukça fazladır. Peki hangi şehirlerde tesislerimiz var derseniz onlara da değinelim istedik. Ankara Mamak, Ankara Sincan, Adana, Konya, Bursa, Antalya, Aksaray, Elazığ ve son olarak ta Samsunda bulunmaktadır.

Bunun bizlere faydası anlatmak ile bitmez diyebiliriz enerji üretimi sağlar iken ülkemiz çöplerden arınmış temiz bir çevre ile yenilenmektedir. Tabi hayatımız boyunca sadece çöplerden enerji üreterek yaşamımızı sürdüremeyiz bunlar alternatif yollardır ve çok fazla işe yaramaktadır.

Etiketler:,, Okunma 12 Ara 2016

Yazar Hakkında

Anonim {Ahmet Doğukan GÜRBÜZ}ahmetdogukangurbuz@gmail.com

Benzer Yazılar

Bilimin Tarihi

25 Oca 2017

Bilim Teknoloji

25 Oca 2017

Evrim Süreci

24 Oca 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!