Nükleer santral nedir bununla neler yapabiliriz ? Nükleer santral de radyoaktif maddeleri kullanarak  elektrik üretilir. Bunun bir ülkeye sağladığı katkı oldukça fazladır. Fakat bu kadar güzelliğin yanında kötülüğü de oldukça fazla.

Peki nükleer santrali kötü yapan şey ne ? elbette yaydığı radyasyon, oldukça fazla ve zararlı. En iyi önlemler alındığı zaman bu radyasyon önlenebilir fakat depreme karşı kaçınılmaz bir sonu olur.  Soğutma işlemi için santral, deniz kıyısına kurulmalıdır. Bu bile sorun gibi aslında.  Elbette kurulunca çok fazla yararı olacağı kesin, bütün fosil yakıtlar tükenmekte ve bu santrale ihtiyacımız var. Bu durumda insanlar kurulmasa iyi, yada kurulsa daha iyi gibi tartışmalar yapıyorlar.

Diyelim ki  depreme karşı bir önlem alındı,  diğer sorunlar ise açıkta kalıyor. Ülkemizde biliyorsunuz ki terör saldırı oldukça fazla ve ülkemize rahatça girip bomba patlatarak insanımızı öldürüyorlar. Peki bu olay çok kolay yaşanıyorken terör, ülkedeki insanları  direkt öldürmek için nükleer santrale gelip bomba patlatabilir bunun sonucunda oldukça fazla kayıplar verilir ve radyasyon yayılması kaçınılmaz olur.

Etiketler:,, Okunma 17 Ara 2016

Yazar Hakkında

Anonim {Ahmet Doğukan GÜRBÜZ}ahmetdogukangurbuz@gmail.com

Benzer Yazılar

Bilimin Tarihi

25 Oca 2017

Bilim Teknoloji

25 Oca 2017

Evrim Süreci

24 Oca 2017

Yorumlar

Yorumlar(2)
  • Mustafa
   Mustafa 17 Aralık 2016

   Tüm dünya enerji ihtiyacı için mecburen nükleer santral kullanmak zorunda. Araştırma yapmadan bir yazı yayınlamışşınız. Her ne kadar dediğiniz zararları olsa dahi 20 yıl sonra elektriksiz kalmaktansa mecbursunuz. Üstelik her gün harcanan enerjide artıyor. Ayrıca kurulmasın diyen ülkelerin neredeyse hepsi bu nükleer tesislere sahip.

   • Ahmet Doğukan GÜRBÜZ
    Ahmet Doğukan GÜRBÜZ 17 Aralık 2016

    Elbette öyle fakat bu konu hakkında “neden kurulmamalıdır” sözüne karşılık yazmış olduğum bir makale. Neden kurulmalıdır hakkında da makale yazacağım. Yorumunuz için teşekkürler.


Sen de Yorumla!