Sümerler,  MÖ 4000 – MÖ 2000 yılları arasında Güney ırakta (mezopotamya) yaşamışlardır. Mezopotamya da ortaya çıkan bir  çok medeniyet vardı, bunların temelini sümerler oluşturmaktaydı.

O zamanların en atılganı olan sümerler, dil, matematik, astronomi, tıp gibi alanlarda kendilerini geliştirmişlerdir. Sümerlerin 35 şehri bulunmaktaydı. Bunların 21 büyük, 14 ise küçük kasaba ve şehirden oluşmaktaydı. Evlilik yüzüğü ve yılbaşı ağacı süsleme ise ilk kez sümerler tarafından görülmüştür. Sümerler, “Büyük Tufan” veya “Nuh Tufanı” olarak bilinen felaket sonrasında birbirleri ile giriştikleri mücadeleler ile kendi sonlarını hazırlamışlardır. Anu  adı verilen bu tanrıya inanıyorlardı. Daha sonrasında Ki denilen tanrıya tapmaya başlamışlardır.

Sümerler, yazıyı m.ö 3200 yılında icat edilmiştir, anlatılmak istenenler resim ve tamgalar ile karşısındaki insana aktarmaya çalışıyorlardı daha sonrasında alfabe icat edilmiş ve insanlar birbirleri ile daha iyi anlaşmışlardır. Böylece yazı türü tüm dünyaya yayılmıştır. Sümerler bununla birlikte matematikte 4 işlemi bulmuşlardır. Sümerlerde toplum sınıfı bulunmaktaydı ve en yüksek rütbe ise Ruhban sınıfı idi.

Etiketler:,, Okunma 19 Ara 2016

Yazar Hakkında

Anonim {Ahmet Doğukan GÜRBÜZ}ahmetdogukangurbuz@gmail.com

Benzer Yazılar

Ergenekon Destanı

25 Oca 2017

Bilimin Tarihi

25 Oca 2017

Roma İmparatorluğu

24 Oca 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!