Mars gezegenini elbette duymuşsunuzdur tv haberlerinde, internette, radyolarda, peki nedir bu mars kısaca bahsedeceğim sonra asıl konumuza geçelim.

Mars güneş sisteminde 4.gezegen olarak bilinmektedir. 2 uydusu bulunmaktadır. Diğer adıyla kızıl gezegen olarak bilinmektedir. sebebi ise marsın yüzeyi kızıl bir örtü ile kaplı olmasıdır.  “Marsta yaşam bulundu” gibisinden haberler duymuşsunuzdur. Aslında haberler doğru, su ve  yaşayan mikro organizma bulundu fakat kesin bir şey söylemek mümkün değil. Marsa insan gitmeden tam olarak somut bir şey söylememiz bir ihtimal fakat güneş sisteminde dünyadan sonra yaşam sürebileceğimiz gezegen mars`dır.

yeni-yasam-kolonisi-mars

Mars`da oksijen oranı oldukça azdır ve karbondioksit oranı oldukça fazladır. Bunun sebebi marsın atmosfer katmanın zayıf olmasıdır. Uzaydan gelen radyasyonlara karşı bir savunma sağlayamadığı için karbondioksit oranı fazladır.  Ayrıca mars`da kışları mars -180 derece sıcaklığa sahip iken yazları 20 derecedir yine bunun sebebi atmosfer katmanından kaynaklanmaktadır, çünkü  marsın atmosferi ince olduğundan güneşten gelen ısıyı yüzeyinde tutamamaktadır. Peki insanoğlu, mars bu kadar soğuk olmasına rağmen neden  gitmek istiyor ?

yeni-yasam-kolonisi-mars

Aslında marsın atmosferinin ince oluşu pek sorun değil çünkü nükleer füzeler ile marsın buzulları vurulup 9-10 yıl içerisinde sera etkisi yaratıp atmosfer katmanını daha verimli hale getirebileceğimiz düşüncesindeyiz. Marsın yüzeyine inecek olan insan grubu koloni kurmak için uğraş verecekler.

Bu makalenin ikinci bölümü gelecektir, takipte kalın.

 

Etiketler:,, Okunma 24 Kas 2016

Yazar Hakkında

Anonim {Ahmet Doğukan GÜRBÜZ}ahmetdogukangurbuz@gmail.com

Benzer Yazılar

Bilimin Tarihi

25 Oca 2017

Bilim Teknoloji

25 Oca 2017

Evrim Süreci

24 Oca 2017

Yorumlar

Yorumlar(3)
  • murat
   murat 30 Kasım 2016

   mars bu kadar soğuk iken neden gitmek istiyorduk öğrenmiş oldum. güzel bir paylaşım eline sağlık.

  • Ozan Can
   Ozan Can 30 Kasım 2016

   Bakalim ne suprizler cikacak marsdan tabi aciklarlarsa 🙂

  • Batuhan
   Batuhan 30 Kasım 2016

   Bilgi için teşekkürler. Gayet iyisin başarılarının devamını diliyorum..


Sen de Yorumla!